ppgr.pl

profesjonalny portal gruntów rolnych

STRONA GŁÓWNA

O AUTORZE

Minister zapowiada „lekkie poluzowanie” UKUR

08 września 2018

Pod koniec sierpnia Minister Rolnictwa w wywiadzie dla TVN zapowiedział „lekkie poluzowanie rygorów związanych z ziemią”. Miałoby ono polegać na podwyższeniu z 0,3 ha do 1 ha powierzchni gruntów rolnych, które można bez ograniczeń nabyć i użytkować. Minister stwierdził m.in., że chce dać możliwość osiedlenia się na wsi ludziom, którzy chcieliby kupić ziemię i mieć nieco większy ogród czy sad. Nowelizacja ustawy nastąpić ma jeszcze na jesieni. Jednocześnie Minister podkreślił, że „nie będzie istotnego odejścia od zasady, że ziemia rolnicza służy rolnikom”.

 

Przedstawiona propozycja idzie w dobrym kierunku. Ułatwi nabycie ziemi nie tylko pod budowę domów, ale również mniejszych obiektów handlowych, usługowych i przemysłowych. Nie rozwiąże jednak podstawowego problemu UKUR – że grunty położone na obszarach nie posiadających planu miejscowego, przeznaczone decyzjami administracyjnymi o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu na inwestycje nie mające nic wspólnego z rolnictwem, podlegają rygorom dotyczącym obrotu i sposobu wykorzystania, stworzonym dla typowych gruntów rolnych.

 

Naprawianie UKUR nie powinno następować tylko po to, by spełnić marzenia wąskiej grupy ludzi o domu na wsi z dużym ogrodem czy sadem. Uwolnienia wymaga cały obrót gruntami inwestycyjnymi i to bez względu na ich powierzchnię. 1 ha to nadal za mało na realizację inwestycji o większym zakresie. A inwestycje to rozwój, również obszarów wiejskich.

 

Mimo że zapowiadane zmiany UKUR, będą - jak to zwykle bywa - doraźne i cząstkowe, a nie kompleksowe, należy życzyć, by jak najszybciej weszły w życie. Poprzedni projekt nowelizacji procedowany był od jesieni ubiegłego roku i póki co nic z tego nie wyszło.

 

Tomasz Ciodyk

Kontakt

ppgr@ppgr.pl

608 874 496

Kontakt

ppgr@ppgr.pl

608 874 496